• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Narodowe czytanie na Prusickim Rynku

Jak co roku we wrześniu Gmina Prusice bierze czynny udział w akcji Narodowe Czytanie. Akcja ta popularyzuje najwybitniejsze dzieła polskiej literatury. W tym roku ze względu na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „ Antologia Niepodległości”.

 Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań  Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Prusice do czynnego udziału w akcji, która odbędzie się  na prusickim rynku  w dniu 8 września w godzinach od 13:00 do 16:00  gdzie wspólnie odczytamy fragmenty utworu literackiego „Przedwiośnie”.
 

PLAKAT narodowe czytanie.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prusice.