Drogi dla Natury - pięlegnacja drzew

magdalena seredynska | Poniedziałek 12.01.2015 aktualizacja: 12.01.2015, 11:55
Pielęgnacje cennych drzew w gminie Prusice.

W ostatnich dniach grudnia 2014 roku, na terenie gminy Prusice przeprowadzona została pielęgnacja 10 cennych drzew. Wymagające takich zabiegów drzewa wytypowano w ramach prowadzonej od wiosny inwentaryzacji. Wybór padł m. in. na wiekowe dęby rosnące w miejscowościach Borów i Raszowice.

Pielęgnacja dębów w Borowie.

 

Pielęgnacja dębu w Raszowicach.


Pielęgnacja dębu w Raszowicach.

 

Większość spośród wytypowanych drzew jest zasiedlona przez chronione organizmy, w tym kozioroga dębosza. Ten rzadki w skali Europy chrząszcz upodobał sobie nasłonecznione pnie sędziwych dębów. W ich drewnie larwy wygryzają charakterystyczne, głębokie chodniki. Niestety, obecność chrząszcza osłabia kondycję zdrowotną drzew. Stąd też wynikała konieczność wykonania części pielęgnacji.

 Prowadzone zabiegi polegały na jak najmniejszej ingerencji w pokrój drzew. Co może być dla wielu zaskoczeniem, zachowano części suchych konarów. Wymagało to od wykonawcy dużej wiedzy dendrologicznej, a także znacznie większego nakładu pracy, niż w przypadku standardowych działań. Każda, nawet najwyżej położona gałąź została sprawdzona pod kątem jej wytrzymałości. Słabe – obłamano lub ucięto w taki sposób, aby miejsce cięć wyglądały jak najbardziej naturalnie. Dzięki temu drzewa w dalszym ciągu są piękne, a teraz również bezpieczne. Dodatkowo rośliny te, są wciąż atrakcyjne dla wielu ptaków. Kowaliki, dzięcioły, sikory, a także wiele innych gatunków ptaków żywi się bowiem, ukrytymi w martwym drewnie owadami. Zostawianie suchych konarów jest stosowane u starych, pomnikowych drzew o twardym drewnie, które nie ulega szybkiemu rozkładowi (np. dębów). W przypadku lip, usuwa się cały posusz.

 

Wykonanie cięć koronacyjnych martwego konara.

Koniecznym zabiegom został poddany również śródpolny dąb w pobliżu wsi Jagoszyce. Na tym drzewie oraz na jednym z dębów w Borowie zastosowano specjalne wiązania pni, które zabezpieczają rozwidlające się pnie drzew przed rozłamaniem.

Wiązanie statyczne dębu w Jagoszycach.

 

 

Pielęgnację drzew wykonano w ramach realizowanego przez Fundację EkoRozwoju oraz gminę Prusice programu Drogi dla Natury – kampania na rzecz zadrzewień.


|