• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

101 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Gmina Prusice od wielu lat uroczyście obchodzi każde Święto Niepodległości. W miniony poniedziałek w ramach mieszkańcy, delegacje oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystościach odbywających się w Prusicach. 

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się pod pomnikiem ku czci pamięci poległych mieszkańców Prusic w walce o niepodległość Ojczyzny, gdzie delegacje przedstawicieli władz samorządowych, straży pożarnej, jednostek i szkół gminnych złożyły biało-czerwone kwiaty. Wszystko odbyło się przy honorowej warcie Harcerzy z 502 Szczepu Brzask oraz udziale pocztów sztandarowych, zuchów oraz młodzieży szkolnej. Zebrani gości przemaszerowali w pochodem ulicami miasta do kościoła św. Jakuba, gdzie wspólnie uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. 

W celu dalszego wspominania wydarzeń sprzed ponad 100 lat wszyscy chętni udali się do Sali kinowej Gminnego Ośrodka kultury i Sportu w Prusicach, gdzie rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, a tłem była biało-czerwona flaga. Na scenie usłyszeliśmy piękne patriotyczne montaże słowno-muzyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach oraz Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach.

Po części oficjalnej zgromadzeni uczestnicy udali się na pyszną grochówkę, a o 13:00 uczestniczyli w seansie polskiego filmu wojennego, którego akcja osadzona jest w realiach walki o niepodległość podczas I wojny światowej. Dziękujemy wszystkim za udział oraz wspólnym świętowaniu wciąż odczuwalnej wielkiej radości z odzyskanej niepodległości po 123 latach niewoli.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera