• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

„Za Polski imię, za jej cześć…”

Gmina Prusice od wielu lat uroczyście obchodzi każde Święto Niepodległości. W tym roku data 11 listopada była dla nas jeszcze bardziej wyjątkowa. Z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w radosnej atmosferze świętowaliśmy wydarzenia w Prusicach.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Jakuba. Patriotycznym korowodem wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta na skwer przy pomniku przy ul. Żmigrodzkiej, gdzie po przywitaniu wszystkich przybyłych i złożeniu kwiatów przez delegacje w samo południe odbyło się wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - Hymnu Państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. 

Burmistrz Miasta i Gminy Prusice – Igor Bandrowicz w przemówieniu podziękował za udział i podsumował uroczystości w Prusicach: Po 123 latach niewoli radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni... Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń. Zróbmy zatem wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim uroczystości niech będzie porozumienie – ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra narodu - mówił Burmistrz Igor Bandrowicz, dodającDziękuję Państwu za udział w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta i zapraszam do udziału w pozostałej części dzisiejszych wydarzeń.

Na pamiątkę 100. Rocznicy skwer, w którym odbywały się uroczystości otrzymał nazwę „Skwer Niepodległości”. Niech ten gest będzie oddaniem czci, a jednocześnie refleksją i pamiątką – zarówno wydarzeń jak i ludzi. Dzięki nim żyjemy w suwerennym kraju, dokonujemy niezależnych wyborów co jest zasługą heroicznych czynów naszych przodków.

Tradycyjnie nie zabrało również występów artystycznych w wykonaniu: zuchów i harcerzy z 502 Szczepu Brzask, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Prusicach, Skokowej i w Piotrkowicach.

Na wszystkich przybyłych czekał również Piknik z pyszną grochówką niepodległościową, a także Strzelnica ASG – Wrocławskiej Grupy Proobronnej Gryf, gdzie każdy mógł postrzelać.

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera