Rynek
Kawiarenka Pod Trzema Wieżami wraz z ogródkiem letnim. Pyszna kawa z deserem, czas na miłą lekturę przy wyśmienitym koktajlu owocowym, a także poszerzenie swojej wiedzy o atrakcjach turystycznych w Gminie Prusice. To niektóre z propozycji czekających na odwiedzających w znajdującej się na Rynku w Prusicach Kawiarence Pod Trzema Wieżami, która pełni również funkcję Punktu Informacji Turystycznej. Kawiarenka czynna jest w okresie od 1 maja do 30 września
Ratusz– budowla o cechach gotyckich z pięknymi wolutowymi szczytami wzniesionymi na przełomie XIV i XV w., po pożarze w 1529 r. całość została przebudowana na styl renesansowy. Prawdopodobnie jedyną pozostałością po dawnej zabudowie jest dolna część dzisiejszej wieży. Renesansowa wieża, na której obecnie znajduje się punkt widokowy (czynny w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy) mierzy 39 metrów. Na wieży, na zewnętrznych, trzech narożnikach przypór znajdują się drewniane wieżyczki-szafki, a w nich drewniane rzeźby lwów trzymających tarcze herbowe. W 1742 r. przy północnej ścianie dobudowano szachulcowy zbór ewangelicki pw. św. Mateusza. W 1772 r. odnowiono budowlę, a w 1809 r. i 1842 r. została zmieniona gałka na wieży. Obecna forma Ratusza została nadana podczas ostatniej większej przebudowy w latach 1928-1932. Dnia 15 grudnia 1964 r. decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków ratusz został wpisany do rejestru zabytków. W latach 2010-2012 odnowiono elewację Ratusza, rynek został zrewitalizowany. Na wieży ratusza otwarto punkt widokowy. Zwiedzający mogą bezpłatnie wejść i podziwiać piękną panoramę Prusic i okolic. Ratusz w Prusicach jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w stylu renesansowym na Dolnym Śląsku. Obecnie jest on siedzibą władz samorządowych Prusic.
PUNKT WIDOKOWY OBECNIE NIECZYNNY
Kościół Parafialny św. Jakuba Apostoła w Prusicach pochodzi z XIV w. (niektóre źródła wskazują wzmiankę w dokumentach po raz pierwszy w 1253r.). Kościół w stylu gotyckim, murowany z cegły, nietynkowany. W południowej części kościoła znajduje się piękna, barokowa kaplica grobowa hrabiego Melchiora von Hatzfelda (feldmarszałka wojsk cesarzy Ferdynanda II i Ferdynanda III). Po środku kaplicy znajduje się marmurowo-alabastrowa tumba grobowa Melchiora von Hatzfelda z 1659-1661. Kaplica jest uważana za jedno z najpiękniejszych dzieł "złotego baroku" z XVII wieku na ziemiach Polski. W północnej części kościoła kaplica Kurzbachów, w zachodnią ścianę wbudowana jest renesansowa płyta nagrobna z piaskowca Zygmunta Kurzbacha z 1513 r. W czasie II wojny światowej kościół niewiele wycierpiał. W ostatnich latach został przeprowadzony remont kościoła.
Kościół pomocniczy św. Józefa zbudowany w latach 1910-1911 w style neoromańskim jako ewangelicki. Po 1945 r. zdewastowany, a część wyposażenia została skradziona (stalowe dzwony, organy, mechanizm zegarowy). W 1956 r. przekazany kościołowi rzymskokatolickiemu. Po długotrwałym remoncie kościół został oddany do użytku w 1986 r. W 2014 r. w kościele został wymieniony dach główny. Planowana są dalsze prace konserwatorskie. Obecnie kościół jest nieczynny.
Kamień Św. Jadwigi – granitowy głaz narzutowy znajduje się na ul. Aleja Lipowa. Na kamieniu znajduje się wgłębienie równoboczne 10x17 cm i głębokości 3-8 cm, przypomina kształtem odcisk stopy, obok wgłębienie o nierównej powierzchni, średnicy 2,5 cm. Według legendy jest to głaz z odciskiem nogi św. Jadwigi i łapki jej psa. Kamień św. Jadwigi jest również atrakcją przewidzianą dla zwiedzających.
Atrakcje/wydarzenia kulturalno – sportowe:
Dni Prusic to coroczna, cykliczna impreza, która odbywa się już od kilku lat na prusickim rynku, organizowana w sezonie letnim. Podczas Dni Prusic zapewnia się wiele atrakcji, kulturalnych, sportowych, jak również zabawę taneczną oraz występy lokalnych zespołów, jak również koncerty popularnych artystów. Podczas Dni Prusic odbywają się imprezy towarzyszące: Bieg Trzech Wież na dystansie 10 km, bieg na wieżę ratusza, bieg smerfa i wiele innych zawodów sportowych i nie tylko. To Święto dla wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających.
Nowoczesne obiekty – aktywny wypoczynek:
Prusicki Obiekt Multifunkcyjny jest nowoczesną salą widowiskową, w której mieści się kino cyfrowe. Obiekt należy do kompleksu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach. Sala przystosowana jest nie tylko do projekcji filmów, ale również stanowi znakomite miejsce do prowadzenia szkoleń, wykładów, konferencji, festiwali, przeglądów i innych.
Prusickie Centrum Fitness jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w okolicy – świetnie wyposażona siłownia, nowoczesny sprzęt do ćwiczeń, sala fitness, sala Indor Cycling z konsolą My Ride, sauna. Po wysiłku można odprężyć się w SPA, gdzie oprócz sauny można położyć się na leżaku i nabrać siły przy relaksacyjnej muzyce oraz ściance solnej, można również napić się kawy lub napojów serwowanych w recepcji. Prusackie Centrum Fitness skierowane jest dla mieszkańców Gminy i nie tylko. Wśród zajęć każdy znajdzie coś dla siebie. W pobliżu znajduje się orlik, który jest udostępniany bez ograniczeń. Orlik jest obiektem wielofunkcyjnym, w którego skład wchodzi boisko do siatkówki, boisko do koszykówki, boisko do gry w piłkę nożną oraz bieżnia.
Multiteka, jest nowoczesnym, komfortowym budynkiem wyposażonym w czytelnię, wypożyczalnię dla dzieci i dorosłych, dział multimedialny, kącik dla najmłodszych, kawiarenkę literacką, salę konferencyjną, pomieszczenia biurowe i socjalne, stanowiska z dostępem do elektronicznego zbioru bibliotecznego i Internetu, fonoteka wyposażona w 5 stanowisk do odsłuchania. Sala konferencyjna, w której mogą być organizowane wystawy prac lokalnych artystów oraz wydarzenia artystyczne. Sala warsztatowa służy spotkaniom członków Dyskusyjnego Klubu Książki Młodzieży oraz organizacji zajęć Aktywny Senior w Bibliotece. Dzięki stanowiskom komputerowym możliwa jest pomoc osobom starszym w korzystaniu z usług e-administracji. Gminna Biblioteka Publiczna ,,Multiteka” stała się atrakcyjnym centrum wiedzy i kultury, w którym można rozwijać swoje pasje i spędzić wolny czas przy lekturze.
Produkty lokalne:
Sery, mleko – cały rok
Owoce sezonowe