• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Fotowoltaika

Efektywność energetyczna i fotowoltaika

 

Gmina Prusice realizuje szereg przedsięwzięć z zakresu:

  • poprawy efektywności energetyczności budynków użyteczności publicznej
  • wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na potrzeby gminy.

 

W ramach poprawy efektywności energetycznej budynków wykonywane są modernizacje budynków, które obejmują: ocieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż systemów wentylacyjnych z wymiennikami ciepła, montaż ekologicznych źródeł ciepła (pomp ciepła).

 

Obecnie Gmina podpisała umowy o dofinansowanie z Unii Europejskiej i przygotowuje realizację inwestycji: termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz świetlic we Wszemirowie, Pawłowie Trzebnickim, Wilkowej oraz w Piotrkowicach.

 

Gmina energetycznie dodatnia to projekt, którego celem jest zaspokojenie zapotrzebowania gminnych instytucji na energię elektryczną z „własnej produkcji”. W tym celu Gmina powołała spółkę PS Prusice Energetyka Odnawialna sp. z o.o. i we współpracy z nią realizuje szereg zadań inwestycyjnych.

 

Z dofinansowaniem z Unii Europejskich zainstalowano na budynkach gminnych 7 instalacji do wytwarzania energii ze światła (fotowoltaicznych) o łącznej mocy 135,98 kW. Jednocześnie projektowana jest budowa elektrowni fotowoltaicznej we Wszemirowie (Specjalna Strefa Ekonomiczna) o mocy 455,4 kW. Spółka PS Prusice Energetyka Odnawialna projektuje elektrownię fotowoltaiczna w Krościnie Małej o mocy około 100 kW. Te inwestycje pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie gminy na energię w około 50%.

 

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich, który powstał z inicjatywy Gminy Prusice. W jego skład wchodzą Gminy: Prusice, Oborniki Śląskie, Wołów, Wisznia Mała i Żmigród, oraz Spółka PS Prusice Energetyka Odnawialna jako Koordynator Klastra.

 

Klaster będzie realizował kolejne inwestycje w energetykę opartą na źródłach odnawialnych, będzie także dystrybutorem energii elektrycznej. Działalność Klastra będzie polegać na dążeniu do zaspokojenia lokalnego zapotrzebowania na energię. Zakładanym dodatkowym efektem działania Klastra będzie zmiana sposób ogrzewania budynków, a co za tym idzie czyste powietrze.

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera