• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Dni Prusic 2019!

Od 2010 roku w Gminie Prusice odbywa się święto - Dni Prusic. W tym czasie na mieszkańców, turystów oraz przyjezdnych czeka wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, zabawy taneczne i koncerty popularnych artystów, nad organizacją których czuwali wspólnie Burmistrz Gminy Prusice - Igor Bandrowicz wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu - Pawłem Grzybem.

DSC05623.jpeg
 

Gościnny PIĄTEK
Pierwszy dzień Dni Prusic rozpoczął się od uroczystego powitania gości odwiedzających naszą gminę z niemieckiego miasta partnerskiego Laudenbach. 900-osobowe miasteczko jest odległe od Prusic o ok. 800 kilometrów. Polskie Prusice i niemieckie Laudenbach historia połączyła przed bez niemal czterystu laty. Cesarz Ferdynand III nadał w 1641 r. feldmarszałkowi Melchiorowi von Hatzfeldtowi za zasługi w wojnie trzydziestoletniej ziemię żmigrodzką z Prusicami. Po śmierci feldmarszałka 9 stycznia 1658 roku jego młodszy brat Herman i siostra Łucja postawili mu podobne dwa sarkofagi (tumby). Jeden w Laudenbach, gdzie złożono serce Melchiora von Hatzfeldta, i drugi w Prusicach w kościele św. Jakuba, gdzie złożono jego ciało.

Burmistrz Igor Bandrowicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Ziomkiem oraz Sekretarzem Gminy Prusice Wiktorem Lubienieckim powitał na scenie wszystkich gości z Martinem Rüttlerem Burmistrzem Laudenbach na czele, Karlem Engelhardtem organizatorem przyjazdu oraz księdzem Ritterem Gebhardem. Kolejne dni delegacja spędzała czas na poznawaniu zakątków naszej gminy, regionu oraz zacieśnianiu relacji polsko-niemieckich.

- Serdecznie witam gości z Niemiec. To wyjątkowe, że pomimo setek kilometrów udaje nam się pielęgnować przyjaźń, którą zapoczątkowała historia. Cieszę się, że wspólnie budujemy ten most łączący Prusice i Laudenbach. Wszystkim państwu życzę wyśmienitej zabawy podczas IX Dni Prusic!mówił Burmistrz Igor Bandrowicz.

Dalszą część piątku na Prusickim Rynku obecni uczestnicy wydarzenia spędzili na grach prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz na zabawie podczas koncertu młodego wokalisty – Luka Rosi.
 

 

 

Sportowa SOBOTA
Sobotę w Prusicach rozpoczęliśmy na sportowo. O 10:00 blisko 500 biegaczy wystartowało w Biegu Trzech Wież na dystansie 10 km. Regeneracyjny poczęstunek czekał na nich na mecie po wysiłku w trudnych warunkach atmosferycznych. Dekoracji laureatów na scenie dokonywali Burmistrz Igor Bandrowicz, Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego Grzegorz Terebun, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Ziomek oraz Dyrektor GOKiS Paweł Grzyb wraz z pracownikami Prusickiego Centrum Fitness.

Od sportowych atrakcji drugi dzień święta Prusic rozpoczęli również najmłodsi. Dzieci i młodzież uczestniczyli w organizowanym już po raz czwarty Biegu Smerfa na dystansie dostosowanym do wieku uczestników. Uroczysta dekoracja zwycięzców odbyła się również na scenie głównej przez zaprzyjaźnioną Smerfetkę.

W oczekiwaniu na koncert pierwszego z zespołów dzieci chętnie uczestniczyły w kreatywnych zabawach organizowanych przez animatorów Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach.

Popołudnie upłynęło w Prusicach pod znakiem koncertów. Pierwszym z wykonawców był MEZO, który wystąpił gościnnie z Sarą Pach i Doniem. Późniejszy występ MjaKela w discopolowych rytmach oraz gwiazda wieczoru – zespół Fanatic porwali publiczność do tańca. Pomimo upalnej i słonecznej pogody pod sceną gromadziły się spore grupy fanów oraz entuzjastów muzyki i artystów występujących na prusickiej scenie. 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera