• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

23334250_1469204729815549_7948860995505353060_o_5a096c50aa679.jpeg

W minioną sobotę ramach Uroczystych obchodów Święta Niepodległości mimo zimnej aury mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli wybrać jedna z atrakcji przygotowanego programu gminnych obchodów. O godzinie 9:30 pod Pomnikiem ku czci pamięci poległych mieszkańców Prusic w walce o niepodległość Ojczyzny delegacje przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, parafialnych, straży pożarnej, szkół gminnych. Wszystko odbyło się przy honorowej warcie żołnierzy Wojska Polskiego oraz uczestnictwie pocztów sztandarowych, zuchów, harcerzy oraz młodzieży szkolnej. 

Następnie w Kościele Św. Jakuba w Prusicach odbyła się uroczysta Msza Św., w której wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, Sekretarz Miasta i Gminy Prusice Grzegorz Terebun, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniew Ziomek wraz z Radnymi, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach Paweł Grzyb, przedstawiciele Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, zuchy i harcerze, delegacje ze szkół, młodzież oraz mieszkańcy gminy. Na Mszy św. był obecny poczet sztandarowy Wojska Polskiego.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu po raz pierwszy w historii gminy gościliśmy przedstawicieli Wojska Polskiego.

Po Mszy św. odbył się koncert patriotyczny pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Prusice Igora Bandrowicza w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej - pod hasłem „Narodowe Święto Niepodległości w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków”. W podziękowaniu za koncert Wykonawcy otrzymali kwiaty z rąk Burmistrza.

Oficjalna część uroczystości odbyła się na Rynku, na którym na scenie uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach zaprezentowali piękny patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Po zakończonym występie krótkie przemówienie wygłosił Burmistrz Igor Bandrowicz, który w krótkich słowach powiedział, że kolejny raz spotykamy się w rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, by uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie i poświecili się by Polska powróciła na mapę Europy. Podkreślił również, że jest to dzień szczególnej powagi, gdy o nasza historię budujemy lokalną tożsamość. Dziękując wszystkim za obecność Burmistrz podkreślił, że Gmina Prusice ma już herb, flagę a tegoroczny dzień przejdzie do historii Prusic. To był moment w którym pierwszy raz z wieży ratuszowej zabrzmiał hejnał a ta podniosła chwila na pewno zapisze się na kartach historii Gminy Prusice.  

Hejnał w średniowieczu ogłaszał świt, towarzyszył mu sygnał trąbki, aby w XVI wieku stać się pieśnią poranną, pobudką patriotyczną. Hejnał prusicki będzie towarzyszył wszystkim mieszkańcom, rozbrzmiewając z wieży ratuszowej codziennie w samo południe.

Po części oficjalnej na wszystkich czekała pyszna grochówka niepodległościowa z wojskowej kuchni polowej. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wspólne świętowanie w różnych odsłonach i za obecność na obchodach Święta Niepodległości.

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera