• Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Gminne Dożynki w Piotrkowicach

doza-161.jpeg

W Gminie Prusice jako jednej z pierwszych w powiecie trzebnickim odbyło się święto plonów – Gminne Dożynki w Piotrkowicach. 24 sierpnia 2019 roku uroczystości rozpoczęły się od dziękczynnej Mszy Świętej, po której barwny i tradycyjny korowód przejechał do Piotrkowic, gdzie Rolnicy, Mieszkańcy i Goście uczestniczyli w dalszych obrzędach dożynkowych.

Po Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Strupinie delegacje z sołectw w wielobarwnym korowodzie udały się na boisko sportowe w Piotrkowicah. Dożynki Gminne otworzyli Starostowie Dożynkowi Pani Natalia Hebda oraz Pan Krzysztof Gorazdowski przekazując chleb – owoc pracy rąk ludzkich, symbol dostatku i pomyślności – na ręce Gospodarza, Burmistrza Gminy Prusice – Igora Bandrowicza.  

Obiecuję dzielić ten chleb sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło. – mówił Burmistrz Igor Bandrowicz, dodając - Dożynki to wyjątkowy dzień, jednak radość i wdzięczność wobec rolników powinniśmy czuć nie tylko dziś. Każdy z nas co najmniej raz w życiu będzie potrzebował lekarza, policjanta albo księdza. Ale codziennie, kilka razy potrzebuje rolnika. Niech nasza mała i wspaniała Ojczyzna pięknieje i rozwija się pracą rolników i wszystkich jej mieszkańców!

Piotrkowice odwiedzili specjalni Goście. W uroczystości wręczania wieńców i chlebów dożynkowych, które sołectwa przekazują na ręce samorządowców lub ważnych dla niech osób, uczestniczył Pan Bogdan Zdrojewski - doskonały polityk i doświadczony samorządowiec, Prezydent Wrocławia, Minister kultury i dziedzictwa narodowego, senator, poseł na Sejm, deputowany do Parlamentu Europejskiego, za sprawą działań którego w Prusicach powstała Gminna Biblioteka Publiczna Multiteka.

doza-172.jpeg


Korzystając z obecności Pana Bogdana Zdrojewskiego, Burmistrz Igor Bandrowicz wspólnie z Ministrem wręczyli przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Ardanowskiego na wniosek Burmistrza odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Grono uhonorowanych tą odznaką rolników w Gminie Prusice zwiększyło się o 13 osób:

 1. Bartłomiej Tobolski
 2. Ryszard Siekirka
 3. Artur Dyjak
 4. Tomasz Januchta
 5. Franciszek Książek
 6. Krzysztof Chodorowski
 7. Edward Ogrodnik
 8. Krystyna Cichocka
 9. Jan Warian
 10. Łukasz Gargacz
 11. Jerzy Łukaszewski
 12. Zdzisław Bury
 13. Michał Syrnik
 14. Stanisław Kowalczyk
 15. Ryszard Płachciak
 16. Ludwik Kostecki
   

doza-213.jpeg
 

W drugiej części dożynek był z nami w Piotrkowicach Wojewoda Dolnośląski Pan Paweł Hreniak, który wspólnie z Burmistrzem Igorem Bandrowiczem oraz Wicestarostą Powiatu Trzebnickiego Panem Grzegorzem Terebunem podziwiali i smakowali specjałów przygotowanych na dożynkowych stoiskach. Wspólnie uczestniczyli też w jednej z konkurencji podczas Turnieju Sołectw – przeciąganie traktora.

W tym samym gronie wręczone zostały również nagrody i wyróżnienia w konkursach:

NAJŁADNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY:
I miejsce – Kopaszyn
II miejsce – Budzicz
III miejsce – Ligotka
Wyróżnienie – Piotrkowice
Nagrodę specjalną od Radnego Janusza Łesaka otrzymało sołectwo Górowa, natomiast zwycięzca konkursu taką nagrodę w wysokości 500 zł otrzymał od Pana Stanisława Hebdy.

dozb-70.jpeg
 

NAJCIEKAWSZE STOISKO DOŻYNKOWE
wyróżnienia otrzymały wszystkie sołectwa, które przygotowany stoiska: Kopaszyn, Wilkowa, Budzicz, Debnica, Borówek

dozb-74.jpeg

dozb-87.jpeg

W tym samym czasie nie zabrakło muzyki. Na scenie ludowe granie zapewniał Zespół Ludowy Strupinianie oraz Zespół Ludowy Trzy Dęby. Do białego rana bawiliśmy się w Piotrkowicach przy muzyce disco Nastji, gwiazdy wieczoru - zespołu Freaky Boys i późniejszej zabawie tanecznej prowadzonej przez Dj Tomasa.

Dużym zainteresowaniem przede wszystkim najmłodszych cieszyły się dmuchane zamki, przejażdżki meleksem oraz gry przygotowane przez Gradi Golf Club z Brzeźna. Stoiska dożynkowe bogato ozdobione przyciągały kuszącymi zapachami i smakołykami przygotowywanymi przez stowarzyszenia, sołectwa i koła gospodyń wiejskich. Na jednym ze stoisk prowadzona już po raz kolejny odbywała się zbiórka środków na dalsze leczenie i rehabilitację małego mieszkańca naszej gminy – Kornela. Za symboliczną cegiełkę każdy otrzymywał pakiet przepysznego ciasta!
 

dozb-140.jpeg
 

Dziękujemy wszystkim gościom, sołectwom, mieszkańcom za obecność i uświetnienie wydarzenia, a organizatorom, partnerom i sponsorom za pomoc, wkład pracy i wsparcie w organizacji Dożynek Gminnych w Piotrkowicach:

Gmina Prusice, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Sołectwo Piotrkowice, Restauracja Gospoda, Klub Miłośników Starej Techniki RetroTraktor, Pan Karol Szwaj, Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo w Prusicach, Pan Adam Ladra, Pani Kazimiera Trzebińska, Pan Henryk Rudnicki, Pan Krzysztof Gradecki, KP Food@ Consumer Product, Pan Stanisław Hebda, Pan Andrzej Dawidowicz, Młyn Skokowa, Hotel Riviera, Pan Mariusz Jędrzejczyk, Pan Sławomir Zarentowicz, Bank Spółdzielczy w Prusicach, Firma Cargil, Pan Dariusz Lewandowski.
 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera