• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Prusicki Ośrodek Kultury i Sportu w nowej odsłonie

Termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach została zakończona, a jej efekt było można podziwiać podczas oficjalnego otwarcia po remoncie w niedzielę 24 listopada 2019 roku. Nowa elewacja budynku, nowe pomieszczenia i sale, klimatyzacja na Sali widowiskowej, zagospodarowana piwnica na salę konferencyjną oraz pomieszczenia dla dzieci i sale warsztatowo-edukacyjne, a także pompa ciepła i panele fotowoltaiczne na dachu. Tego się nie da opowiedzieć, to trzeba zobaczyć. 

DSC_0769.jpeg

Miniony weekend w Gminie Prusice upłynął pod znakiem wydarzeń kulturalnych w nowym po termomodernizacji budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach. W piątek na scenie Sali kinowej w ramach STAND UP NIGHT wystąpili Łukasz Kowalski z programem „Bakłażan” oraz Antoni Syrek-Dąbrowski z „Kroniką Policyjną”. W sobotę na zgromadzoną publiczność czekał spektakl komediowy „Żona do adopcji” w obsadzie: Olga Borys, Marek Pituch oraz Jakub Wons. Natomiast w niedzielę nastąpiło oficjalne otwarcie oraz III Przegląd Zespołów Ludowych „Pod Trzema Wieżami Granie”.  


Otwarcie z przeglądem zespołów ludowych

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Igor Bandrowicz, Dyrektor GOKiS Paweł Grzyb oraz Wykonawca – Szymon Miecznikowski w obecności najmłodszych mieszkańców Gminy Prusice – zuchów z 502 Szczepu Harcerskiego Brzask. Uroczystego otwarcia na scenie Sali kinowej dokonali Burmistrz Igor Bandrowicz, Dyrektor Paweł Grzyb, Starosta Małgorzata Matusiak, Wicestarosta Grzegorz Terebun, Przewodniczący Rady Zbigniew Ziomek oraz poseł na Sejm RP Michał Jaros. Burmistrz podziękował wszystkim zaangażowanym w inwestycję od Wykonawcy, poprzez pracowników Urzędu Miejskiego, a także Radnych Rady Miejskiej w Prusicach, którzy wspierali w realizacji całej inwestycji. Po uroczystości przyszedł czas na to, aby w Sali GOKiS było ludowo, muzycznie i kolorowo, a to wszystko za sprawą Przeglądu Zespołów Ludowych, podczas którego wystąpili Strupinianie, Trzy Dęby, Roztoka, Szymanowianie, Humorek i Brzykowianie.
 

Od szkoły do ośrodka kultury

Budynek i miejsce, w którym znajduje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat. Od końca XIX wieku do początku II Wojny Światowej stał w tym miejscu mały 1-piętrowy budynek, w którym mieściła się szkoła katolicka. Była to mała szkoła, która odpowiadała małej ilości katolików zamieszkujących w tamtym okresie tereny Prusic. O wiele bardziej okazała była sąsiadująca Ewangelicka Szkoła Podstawowa i Wyższa Królewska Szkoła Pedagogiczna, mieszczące się w budynku przy obecnej ul. Szkolnej.  Po wojnie w budynku znajdował się tzw. Klub Rolnika. W czasach głębokiego PRL-u budynek stał nieużywany i ulegał niszczeniu. W latach 1980 -1990 stał się domem kultury i został rozbudowany o dodatkowe piętra w obecnej części biurowej. Następnie w latach 90’ została wybudowana hala, która pierwotnie pełniła głównie rolę hali sportowej używanej przez uczniów sąsiadującej szkoły podstawowej. Miały miejsce na niej również wydarzenia kulturalne Gminy Prusice. Budynek domu kultury pełnił różnorodne funkcje, znajdował się w nim klub, gdzie odbywały się zabawy, niektóre pomieszczenia były wynajmowane pod różne działalności, przez pewien okres część budynku pełniła funkcje mieszkalną, a w piwnicy była siłownia i tzw. sala korekcyjna.  

Do roku 2014 i wybudowania w Prusicach nowoczesnej Multiteki na całym pierwszym piętrze w części biurowej funkcjonowała Gminna Biblioteka Publiczna.

W 2013 roku budynek doczekał się po wielu latach pierwszej poważnej modernizacji. Dotychczasowa sala sportowa została przekształcona w nowoczesną salę widowiskowo-kinową, która nazwana została Prusickim Obiektem Multifunkcyjnym. Zakres prac obejmował jednak tylko samą sale z zapleczem sanitarnym.

 

Czas na nowoczesną infrastrukturę kulturalną

W 2018 roku rozpoczęto kompleksową termomodernizację budynku wraz z remontem.

Na prace składały się m.in.: wysuszenie i zaizolowanie fundamentów, docieplenie budynku i dachu wraz z wykonaniem nowej, estetycznej elewacji, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymiana okien i drzwi, modernizacja powierzchni piwnicznych, modernizacja instalacji ciepłej wody, instalacji grzewczej i elektrycznej, wymiany oświetlenia wewnętrznego, instalacja klimatyzacji w pomieszczeniu sali kinowej, dostosowanie obiektu do korzystania dla osób niepełnosprawnych

Prace odbywały się również w zakresie remontu i odświeżenia pomieszczeń biurowych oraz pozostałych sal. Dzięki tej inwestycji Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach zyskał nowe oblicze – jest to nowoczesny obiekt w pełni dostosowany do potrzeb mieszkańców Gminy Prusice.

- Zakres działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach jest bardzo szeroki i obejmuje wiele różnych działań przez cały rok. Najbardziej widowiskowe i widoczne są oczywiście organizowane przez nas wydarzenia kulturalne i duże imprezy plenerowe – opowiada Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach Paweł Grzyb, dodając: - Prusicki Ośrodek Kultury i Sportu zawsze wspiera inicjatywy oddolne tworzone przez mieszkańców Gminy Prusice. Organizujemy zajęcia tematyczne i warsztatowe, wycieczki i kolonie dla każdej grupy wiekowej, spotkania integracyjne oraz szkolenia. Prowadzimy Prusicki Obiekt Multifunkcyjny (kino), Prusickie Centrum Fitness oraz świadczymy różne usługi prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą. Do tej pory nasz budynek w żadnym stopniu nie ułatwiał nam naszej działalności. Brak miejsca do organizacji zajęć oraz przechowywania niezbędnego sprzętu, problemy z wszechobecną wilgocią oraz z temperaturą. W naszym budynku w lato było za gorąco i duszno, a w zimę za zimno. Nie wspominając już o estetyce – budynek szpecił swoim wyglądem centrum Prusic. Po termomodernizacji zyskał on zupełnie nowe oblicze i stał się bardzo funkcjonalny. Do stanu używalności został doprowadzony cały poziom -1, czyli piwnica, w której obecnie znajduje się sala konferencyjna, kącik malucha, sala warsztatowa, toalety oraz dwa magazyny. Do tej pory ta część była wyłączona z użytkowania. Piec węglowy został zastąpiony przez nowoczesną pompę ciepła, która razem z panelami fotowoltaicznymi na dachu ekologicznie ogrzewa cały budynek. Bardzo się cieszę, że udało nam się wszystkie problemy związane z realizacją inwestycji pokonać i możemy cieszyć się z nowoczesnego obiektu jakim stał się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Prusicach. Dzięki niemu stworzymy nowoczesną ofertę kulturalną dla mieszkańców Gminy Prusice.

 

Dodatkowo szeroka oferta zajęć kulturalno-sportowych przygotowana przede wszystkim dla dzieci i młodzieży wpłynie na ich rozwój i odkrywanie indywidualnych talentów oraz pasji.

- Zależy nam, aby kultura w Gminie Prusice nabrała nowego tempa i była na jak najwyższym poziomie - dostępna dla każdego mieszkańca. Remont pozwolił na dostosowanie pomieszczeń i rozszerzenie oferty kulturalnej dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. – mówi Burmistrz Gminy Prusice – Igor Bandrowicz, dodając – Profesjonalna sala kinowa z klimatyzacją pozwoli nam na działalność Prusickiego Obiektu Multifunkcyjnego przez cały rok, bez względu na panujące warunki.  Staramy się o kolejne dofinansowania, dzięki którym zyskamy możliwość przystosowania sali kinowej do standardów panujących w wielkomiejskich kinach.

Zrealizowana inwestycja przełoży się pozytywnie nie tylko na działalność samego GOKiSu, podwyższając standard jego funkcjonowania i umożliwiając rozszerzenie oferty, ale także w pozytywny sposób wesprze szerokorozumianą aktywność kulturalną mieszkańców gminy, dając impuls do podejmowania i realizowania nowych przedsięwzięć.

Łączny koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł, z czego 2 mln zł to dofinansowanie w ramach projektu „Termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

 

 

1.png
Projekt pt. „Termomodernizacja budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera