Pomimo zmniejszającej się liczby gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją zwierzęcą zagrożenia z nią związane występują nadal. Zwierzęta hodowlane krowy, świnie, konie, drób, jak i te wspomagające pracę w gospodarstwie tj. psy, koty, mogą być źródłem niebezpiecznych zdarzeń. W czasie karmienia, dojenia, zabiegów higienicznych dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta. W 2019 roku KRUS odnotował 1 236 poszkodowanych rolników, tj. 12,0% wypadków w grupie „uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta”. Zapewnienie odpowiednich warunków bytowania oraz umiejętny sposób obsługi zwierząt zmniejsza ryzyko wypadku oraz możliwość wystąpienia chorób odzwierzęcych.
Czynniki zmniejszające ryzyko wypadku:
1. Odpowiednie warunki bytowania zwierząt
2. Właściwy sposób obsługi
3. Utrzymywany dobry stan budynków i pomieszczeń
4. Przewożenie zwierząt w przystosowanych pojazdach
5. Dbanie o higienę osobistą
6. Izolatka dla zwierząt chorych lub agresywnych
W gospodarstwach dochodzi również do upadków wskutek poślizgnięcia się na zanieczyszczonych pomiotem ptasim podwórzach, wybiegach, schodach. W celu ograniczenia ryzyka wypadku utrzymujmy porządek na ciągach komunikacyjnych oraz wygradzajmy wybiegi z góry przykryte siatką ochronną o drobnych oczkach.
W 2020 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi kampanię „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”, która ma celu zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników, związanych z obecnością zwierząt w gospodarstwach rolnych.
Kilka zasad przy pracy ze zwierzętami:
Ze zwierzętami powinny pracować wyłącznie osoby dorosłe, zdrowe, sprawne fizycznie oraz przyjaźnie do nich nastawione. Niebezpieczne reakcje zwierząt są skutkiem nieprawidłowej obsługi. Dla niektórych zwierząt zapach alkoholu jest drażniący. Pamiętajmy o niespożywaniu alkoholu przy ich obsłudze. Stosując zasady bhp w budynkach i pomieszczeniach inwentarskich zmniejszamy ryzyko wypadku z udziałem zwierząt i chorób odzwierzęcych. Rolniku pamiętaj również o udziale dzieci w pracach w gospodarstwie, szczególnie tych, w których okolicy znajdują się zwierzęta. Chwila nieuwagi może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji oraz zagrożenia utraty zdrowia. Rolniku, pamiętaj „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”
PT KRUS Trzebnica