• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Stop oKUPAcji Prusic – sprzątaj po swoim psie

tabliczki sprzątaj po psie-04.jpeg


Zieleń i czysta przestrzeń są bardzo ważne w naszym życiu. Zaspokajają potrzeby estetyczne człowieka, umożliwiają kontakt z naturą oraz łagodzą uciążliwości związane z życiem w aglomeracji miejskiej. Dlatego też na terenie Prusic wznawiamy akcję przypominania o sprzątaniu po swoich pupilach pt. „Stop oKUPAcji Prusic”.

Zapoczątkowana z inicjatywy jednego z Mieszkańców miasta akcja, rozpoczęła się od rozmów i konsultacji z zainteresowanymi mieszkańcami. Podczas wideo-spotkania poruszony został temat ustawienia na terenie przede wszystkim Prusic koszy wraz z podajnikami woreczków na psie odchody. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na poważny problem jakim są pozostawiane psie odchody nie tylko w skwerach, ale także na ulicach i chodnikach. Poza efektem wizualnym stanowić one mogą zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka, ponieważ wywołują groźne choroby.

W najbliższym czasie w kluczowych miejscach spacerowych w mieście zostaną ustawione charakterystyczne, nowe dystrybutory z woreczkami oraz kosze na śmieci. Zgodnie z ustaleniami i zgłoszeniami pojawi się 14 takich punktów, co prezentuje załączona mapa oraz poglądowe zdjęcia koszy. Punkty te można było wcześniej zaproponować kontaktując się z Urzędem Miejskim i zgłaszając swoje propozycje drogą mailową oraz na facebookowym profilu. Wszystkie uwagi zostały uwzględnione przy doborze lokalizacji. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania rozpoznania cenowego, w związku z czym istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia dodatkowego punktu przed złożeniem zamówienia na właściwą ilość dystrybutorów i koszy. Zainteresowanych prosimy o kontakt ze wskazaniem miejsca na: promocja@prusice.pl

W ramach przeprowadzanej akcji właściciele psów, którzy będą zainteresowani zewidencjonowaniem swoich pupili otrzymają tzw. „Psią wyprawkę”, której zawartość chwilowo pozostanie jeszcze niespodzianką. Zaplanowaniem i przeprowadzeniem akcji edukacyjnej zajmą się m.in pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach.

Myślimy również o powstaniu miejsca rozrywki dla czworonogów – parku, placu zabaw z różnymi atrakcjami i przeszkodami, gdzie psy będą mogły się wybiegać, ale też trenować ze swoimi właścicielami.

Przypominamy, że psie odchody umieszczone w torebce/woreczku można wrzucać do zwykłych ulicznych koszy na śmieci lub pojemników na odpady zmieszane. Jest to sposób zgodny z prawem i stosowany, ze względów ekonomicznych, przez zdecydowaną większość miast, które zajęły się tym problemem.

Obowiązek sprzątania po swoim psie wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz jest zgodny z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Prusice przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w Prusicach NR XXV/151/20 z dnia 5 sierpnia 2020 r. - „Właściciele zwierząt domowych w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego, w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach i terenach zielonych, zobowiązani są do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez te zwierzęta. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera