• Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Dożynki Gminy Prusice - czas dumy i radości

Po dwuletniej przerwie w Krościnie Wielkiej odbyły się Dożynki Gminy Prusice, w tym roku wyjątkowo współorganizowane przez sąsiadujące dwa sołectwa – Dębnicę i Krościnę Wielką. W sobotę 28 sierpnia 2021 r. uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą Św. za trud pracy rolników i zebrane plony.

Wszystkich zebranych gości, mieszkańców i delegacje powitał ze sceny Burmistrz Gminy Prusice Igor Bandrowicz odbierając chleb z rąk Starostów Dożynkowych – Anny Radota reprezentującej Sołectwo Dębnica oraz Henryka Migdała Radnego Rady Miejskiej w Prusicach, reprezentującego Sołectwo Krościna Wielka.

„Człowiek jest wielki nie przez to co ma, Nie przez to kim jest, Lecz przez to czym się dzieli z innymi.”Obiecuję dzielić go równo i sprawiedliwie. – cytując słowa Jana Pawła II, Burmistrz Igor Bandrowicz podziękował za ofiarowany chleb, dodając - Widzimy się po długiej, dwuletniej przerwie. To trudny czas mierzenia się z wieloma przeciwnościami losu, wieloma ograniczeniami. Przekonujemy się też, że nie wszystko zależy od tego co człowiek zrobi czy wymyśli. Ale nasza siła i wytrwałość pokazują, że zawsze na koniec wychodzi słońce.

Drodzy Rolnicy, choć ziemi Prusicach nie ubywa to Was jest coraz mniej. Dziś wasze święto - dożynki. Dziś także symbolicznie kończymy żniwa. Ale z kim nam będzie kończyć te żniwa za kilka lat, kto zapewni bezpieczeństwo żywieniowe, kto zapewni nam mieszkańcom naszej gminy ziarno, z którego upieczony jest chleb na naszym prusickim stole? To wyzwania, które stoją nie tylko przed prusickim samorządem, ale także przed Państwem Polskim. Dziękuję rolnikom za ten wspaniały dar pracy Waszych rąk, za determinację oraz codzienny trud. Wielki szacunek dla Was, Drodzy Rolnicy! Bawcie się dziś dobrze i odpoczywajcie po ciężkiej pracy!

Szczególne podziękowania Burmistrz skierował również do:

 • Dziękuję Starostom Dożynkowym: Pani Ani Radocie oraz Henrykowi Migdałowi,
 • wszystkim sołtysom Gminy Prusice i Delegacjom dożynkowym, za przygotowanie chlebów, wieńców i kramików
 • Sponsorom oraz Partnerom wydarzenia,
 • a przede wszystkim mieszkańcom Krościny Wielkiej i Dębnicy na czele z sołtysami Panem Sławomirem Regiecem i Krzytofem Radotą za podjęcie trudu współorganizacji dożynek
 • dziękuję za współorganizację wydarzenia wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach,
 • Ochotniczym Strażom Pożarnym,
 • Przedstawicielom lokalnych służb, jednostek i instytucji,
 • Pracownikom Urzędu Miejskiego w Prusicach,
 • Drużynie piłkarskiej z Krościny Wielkiej,
 • harcerzom i zuchom z 502 Szczepu Harcerskiego Brzask
 • oraz wszystkim, których nie wymieniłem, a w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych.

Dożynki_Gminy_Prusice_w_Krościne_Wielkiej_28082021-96.jpeg

Do podziękowań i gratulacji dołączyli w krótkich przemówieniach zaproszeni goście - Tytus Czartoryski Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego Grzegorz Terebun oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Prusicach Zbigniew Ziomek.

W Gminie Prusice tradycją jest wręczanie dożynkowych symboli w uroczystym korowodzie. Wieniec dożynkowy to symbol plonów, wyraz dumy i radości. Chleb natomiast – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Delegacje kolejno wręczały dożynkowe symbole prezentując dorobek swoich miejscowości upleciony w pięknych wieńcach i wypieczonych chlebach.

Dożynki są szczególnym wydarzeniem dla polskiej wsi. To najważniejsze święto rolników stanowiące zwieńczenie ich całorocznego trudu. Przygotowane przez sołectwa wieńce i chleby są tego najlepszym dowodem. W tych chlebach zawarty jest cały trud rolnika.

Dożynki to również czas zabawy i integracji sołectw i Mieszkańców. Zaprosiliśmy delegacje z sołectw Gminy Prusice do sportowej rywalizacji z przymrużeniem oka w Dożynkowym Turnieju Sołectw. Czteroosobowe drużyny stanęły do boju w czterech konkurencjach – slalom z pyrami, przeciąganie ciągnika, Rolnik Siłacz oraz Sołtys na rowerze.

Na podium stanęły sołectwa Dębnica i Krościna Wielka zajmując ex aequo pierwsze miejsce i otrzymując nagrody – lampy dekoracyjne ufundowane przez sponsora wydarzenia Firmę Weld Artist AS. Trzecie miejsce zajęło Sołectwo Borówek w nagrodę otrzymując voucher na wykwintną kolację ufundowaną przez sponsora Dożynek Gminy Prusice – Pałac Brzeźno. Gratulacje!

Podczas dożynek nie zabrało lokalnych akcentów – w Jarmarku Sołectw i Stowarzyszeń uczestniczyli gospodarze – Krościna Wielka oraz Dębnica, jak również sołectwo Kopaszyn ze wspaniałościami i smakołykami własnej produkcji. Nie zabrakło również góralskich akcentów – pojawiła się prawdziwa kwaśnica i oscypek spod samiuśkich Tater!

Na jednym ze stoisk odbywał się kiermasz ciast oraz loteria fantowa pod hasłem „Wygrać życie” – zebrane środki posłużą do dalszej rehabilitacji i leczenia małego mieszkańca Gminy Prusice, Bartusia. Dziękujemy za udział, w zbiórce udało się zebrać blisko 4500 zł. Wsparcie można okazać w każdym momencie: https://zrzutka.pl/j5muuw

Na scenie natomiast zagościł łączący pokolenia poprzez pasję i miłość muzyki – lokalny Zespół Ludowy „Trzy Dęby”, zachwycając i porywając publiczność do wspólnego śpiewania i tańca!

Dożynki_Gminy_Prusice_w_Krościne_Wielkiej_28082021-269.jpeg

Kolejnym wykonawcą był zespół doskonale wpisujący się w klimat dożynek – Country Blues Band. Muzyka w stylistyce country z elementami rock, blues, rock’n’roll i western, głównie covery amerykańskich oraz polskich mistrzów gatunku, jak również własne utwory.

Przed gwiazdami wieczoru odbyło się ogłoszenie wyników w konkursie na Najładniejszy wieniec dożynkowy. Udział w konkursie wzięło 13 wieńców i nagrodzone zostały wszystkie z nich za poniesioną pracę i zaangażowanie otrzymując wyróżnienia i nagrody w wysokości 200 zł.

Dodatkowo na trzymiejscowym podium znalazły się:
1 miejsce i nagroda w wysokości 1000 zł - STRUPINA
2 miejsce i nagroda w wysokości 700 zł - KOPASZYN
3 miejsce i nagroda w wysokości 500 zł – KROŚCINA WIELKA

Nagrodą specjalną, którą stanowiło Wyróżnienie od Wicestarosty Powiatu Trzebnickiego otrzymało Sołectwo BORÓWEK wraz z nagrodą 200 zł.

Wyróżnienia i nagrody w konkursach oraz podziękowania wręczali Burmistrz Gminy Prusice Igor Bandrowicz wraz z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Joanną Srogą oraz gośćmi – Posłem na Sejm RP Pawłem Hreniakiem, Radnym Sejmiku Dolnośląskiego Tytusem Czartoryskim, Grzegorzem Terebunem Wicestarostą Powiatu Trzebnickiego oraz Zbigniewem Ziomkiem.

Gratulacje! Jednocześnie wieniec, który zajął 1 miejsce został zgłoszony do etapu powiatowego konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2021”.

W dożynkowy wieczór na scenie w Krościnie Wielkiej gościły dwie gwiazdy. W balladowo-rockowy klimat zaprosił publiczność Tomek Kowal Kowalski wraz z zespołem. Do tańca z kolei porwał niemal wszystkich zespół Masters wykonując wiele rytmicznych utworów oraz hit pt. „Żono moja”!

Tegoroczne Dożynki Gminy Prusice wspierali lokalni przedsiębiorcy, którzy włączyli się poprzez wsparcie finansowe bądź rzeczowe. Serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość, wsparcie i zaangażowanie.

 • AMBROŻY SP. z o.o.
 • Zakład rolniczo-przemysłowy FARMUTIL HS S.A.
 • Sławomir Zarentowicz
 • Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo
 • Firma Usługowa Filunek z Chodlewka
 • HUBBARD POLSKA sp z o.o. z Pawłowa Trzebnickiego
 • Przetwórnia Owoców i Warzyw "JAKUB" Franciszek Płonka
 • Tadeusz Pałys Zakład Przetwórstwa Mięsnego
 • Firma GTHR
 • Krzysztof Bąk, Artur Bąk
 • Ferma Drobiu Henryk Rudnicki
 • Honorata Majda – Kozie Sery Honoraty
 • Magdalena Bojarun – Handmade by Oliminelli
 • Pałac Brzeźno
 • Piotr Adfeld
 • Adam Ladra – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Alek
 • Piekarnia „Prusice”
 • Weld Artist AS ze Żmigrodu
 • Marcin Kurkowiak

Jednym z partnerów i sponsorów wydarzenia jest Firma GTHR (Guotai Huarong) - nowy przedsiębiorca na lokalnym rynku. Jest to zaawansowana technologicznie firma produkująca krzemowy materiał organiczny i elektrolity. GTHR rozpoczyna rekrutację pracowników. Zachęcamy do częstego odwiedzania zakładki „kariera” na stronie internetowej pod adresem: www.gthr.pl – niebawem będą pojawiać się kolejne oferty pracy.

Partner Dożynek Gminy Prusice Pan Marcin Kurkowiak okazał wsparcie przekazując nagrody rzeczowe - są to budy dla psów o wartości kilkuset złotych. Zostaną one przekazane dla lokalnego stowarzyszenia „Prusickie Serce dla Zwierząt”.

Dożynki Gminy Prusice w Krościnie Wielkiej za nami! Był to wspaniały dzień pełen spotkań i niezapomnianych wrażeń. Na efekt końcowy złożyło się zaangażowanie, współpraca, wiele pokonanych przeciwności i dobre serca wspaniałych ludzi! Serdecznie dziękujemy zarówno wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania i realizację Dożynek Gminy Prusice, jak również wszystkim uczestnikom za obecność podczas Święta Plonów!

 

 

podziękowania dożynki-03.jpeg

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera