PRUSICKI RYNEK Z RATUSZEM jest ozdobą Prusic. To niezwykłe miasto i gmina położona w północnej części Dolnego Śląska. Dynamiczny rozwój gminy i jej usytuowanie w bliskiej odległości od Wrocławia, przy drodze krajowej nr 5 oraz budowanej drodze S5 pozwala na komfortowy dojazd do ciekawego, rozwijającego się turystycznie regionu, w którym nie ma czasu na nudę. Już niebawem nową atrakcją będzie ponadregionalna inwestycja - sieć nowoczesnych ścieżek rowerowych, łączących kilka ościennych gmin w jeden kompleks wypoczynku z dala od zgiełku miasta - Północne Centrum Rowerowe. Ciekawa historia, jej zabytki, kultura ludowa, cisza i piękno otaczającej przyrody oraz smaki Gminy Prusice to potencjał gminy. Tu warto spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi ale i zainwestować i zamieszkać!
RYNEK to miejsce spotkań mieszkańców, imprez gminnych organizowanych cyklicznie oraz innych wydarzeń kulturalno-sportowych. Centralnym i reprezentacyjnym budynkiem miasta i prężnie rozwijającej się gminy jest RATUSZ. Ratusz w Prusicach jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w stylu renesansowym na Dolnym Śląsku. Obecnie jest on siedzibą władz samorządowych Prusic. W chwili obecnej jest piękną wizytówką miasta. Na wieży renesansowej ratusza znajduje się punkt widokowy. 39 metrowa wieża to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów, na jej szczyt prowadzą 142 schody, a z wieży rozciąga się malownicza panorama na miasto i okolicę. Przy dobrej widoczności podziwiać można bardzo odległe masywy gór z terenu Dolnego Śląska. Wejście na wieżę dla zwiedzających jest bezpłatne.
Tuż przy wieży na rynku znajduje się KAWIARENKA POD TRZEMA WIEŻAMI wraz z ogródkiem letnim. Pyszna kawa z deserem, czas na miłą lekturę przy wyśmienitym koktajlu owocowym, a także poszerzenie swojej wiedzy o atrakcjach turystycznych w Gminie Prusice. Kawiarenka pełni również funkcję Punktu Informacji Turystycznej. Kawiarenka czynna jest w okresie od 1 maja do 30 września.
TUMBA GROBOWA MELCHIORA VON HATZFELDA z 1659-1661 r. w KOŚCIELE PARAFIALNYM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA w Prusicach pochodzi z XIV w. W południowej części kościoła znajduje się piękna, barokowa kaplica grobowa hrabiego Melchiora von Hatzfelda (feldmarszałka wojsk cesarzy Ferdynanda II i Ferdynanda III). Kaplica jest uważana za jedno z najpiękniejszych dzieł "złotego baroku" z XVII wieku na ziemiach Polski.
Drugim zabytkiem architektury sakralnej jest KOŚCIÓŁ POMOCNICZY ŚW. JÓZEFA zbudowany w latach 1910-1911 w style neoromańskim jako ewangelicki. Obecnie planowana są dalsze prace konserwatorskie, kościół jest nieczynny.
Warto podejść do KAMIENIA ŚW. JADWIGI – granitowego głazu narzutowego przy Alei Lipowej. Na kamieniu znajduje się wgłębienie równoboczne 10x17 cm i głębokości 3-8 cm, przypomina kształtem odcisk stopy, obok wgłębienie o nierównej powierzchni, średnicy 2,5 cm. Według legendy jest to głaz z odciskiem nogi św. Jadwigi i łapki jej psa. Kamień św. Jadwigi jest również atrakcją turystyczna miasta.
Zespół Dworski – PAŁAC BRZEŹNO, zbudowany ok. 1850 r. w stylu modernistycznym, przebudowany w 1913 r. Park założony w drugiej połowie XIX w. z wykorzystaniem fragmentów naturalnego lasu o powierzchni ok.
KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA W PAWŁOWIE TRZEBNICKIM – W średniowieczu istniała w tym miejscu kaplica będąca filią kościoła w Trzebnicy, ok. 1550 r. kaplicę przejęli ewangelicy, w 1554 r. wróciła do katolików. W 1708 r. ewangelicy otrzymali ponownie kaplicę i na jej miejscu zbudowali obecny kościół, który przez pewien czas był dwu wyznaniowy. Obecna budowla została wzniesiona w 1709 r. w stylu barokowym jako ewangelicki, przejęta przez katolików w 1945r., restaurowana w 1972 r. W XIX w. ewangelicy stanowili tu 95% mieszkańców. Pawłów Trzebnicki słynie z pól bobu, którego zbiór odbywa się od czerwca do lipca. Na terenie miejscowości można zakupić różne rodzaje i typy mąki przez cały rok. Ww. wsi odbywa się corocznie Święto Jabłka i Szarlotki połączone z piknikiem rodzinnym w okresie letnim oraz do dyspozycji mieszkańców dostępny jest nowoczesny plac zabaw.
PAŁAC W PIOTRKOWICACH wzniesiony ok. 1630 r., rozbudowany przybrał formę barokową w latach 1670-1693. Budynek jest wybitnym przykładem baroku. W XIX w. pałac został częściowo odrestaurowany jednak nie zatarł cech stylowych. Pierwotny park założony w dobie baroku ok. 1830 r. przekształcono park w stylu angielskim. W jego północnej części wzniesiono neogotyckie MAUZOLEUM RODOWE DANCKELMANNÓW w 1850 r., murowane, tynkowane, z neogotycką dekoracją, na rzucie krzyża. Po II wojnie światowej w budynku urządzono m.in.: PGR, mleczarnię i szkołę. Obecnie pałac jest własnością prywatną, niestety jest znacznie zdewastowany, przeznaczony do remontu, wystawiony na sprzedaż. Mimo zaniedbań budynek i tak robi ogromne wrażenie. W miejscowości znajdują się stanowiska bocianów oraz ciekawe okazy starodrzewia. W miejscowości odbywają się imprezy lokalne m.in. Magiczne Piotrkowice połączona z piknikiem rodzinnym w okresie letnim.
SKOKOWA jest miejscowością gminną, która posiada połączenie kolejowe na trasie Wrocław – Poznań. STACJA PKP pochodzi z ok. 1880 r. Stacja w Skokowej zachwyca nowoczesnym wyglądem, nowym peronem oraz przejściem pod torami przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Położona w okolicy dworca WIEŻA CIŚNIEŃ datowana jest na ok. 1915 r. Jest okrągłym, murowanym budynkiem. Głęboko wcięte lizeny u góry połączone są arkadowo. Zbiornik nadwieszony, tynkowany barankiem z dekoracją z tynku gładkiego. W miejscowości znajduje się stary Młyn Skokowa – Młyn został wybudowany w latach 1932-1936. Przylegała do niego cegielnia z 12 szopami do suszenia cegły. Glinę do cegielni wydobywano obok, pozostało widoczne wyrobisko. Cegielnię po wojnie wyburzono. Pozostał młyn z częścią mieszkalną. Młyn pierwotnie był parowy. Jeszcze przed wojną przerobiono go na elektryczny. Młyn pracuje i produkuje świetną mąkę, którą zachwycają się nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. W Młynie Skokowa każdy odwiedzający może zaopatrzyć się w mąkę oraz produkty mączne przez cały rok. W pierwszy weekend maja odbywa się impreza kulturalno-sportowa Majówka w Skokowej, która przyciąga mieszkańców całej gminy. Jedną ze sportowych atrakcji jest Orlik w Skokowej – składający się z boiska piłkarskiego, boiska wielofunkcyjnego, na którym można grać w piłkę ręczną, koszykówkę oraz siatkówkę. Obiekt to nie tylko kompleks boisk, ale także budynek, w którym mieszczą się szatnie oraz Punkt Przedszkolny. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W miejscowości planowana jest ścieżka rowerowa, która połączy atrakcje całego regionu.