• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Tak świętowaliśmy 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3. Maja

Konstytucja to najważniejszy akt prawny. To ona jest podstawą do tworzenia nowych Ustaw i wszystkich innych aktów prawnych, które muszą być zgodne z przepisami Konstytucji.
Polacy jako drudzy na świecie (zaraz po USA, które przyjęło konstytucję zaledwie 2 lata przed Polską), a jako pierwsi w Europie przyjęli nowoczesną konstytucję. Było to wydarzenie nie do przecenienia!
Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku obchodzimy kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji.
W tym roku wyjątkowo w piątek 29 maja 2022r. obchodziliśmy 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzięki temu wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach mieli możliwość udziału w uroczystym, patriotycznym, majowym pochodzie ulicami miasta oraz obchodach. Do świętowania dołączyli także przedstawiciele Szkół Podstawowych: im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Skokowej i Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach.
Uroczystości rozpoczęliśmy w sercu naszej gminy, na Rynku w Prusicach, gdzie przekazano symboliczny klucz do miasta Burmistrzowi Gminy Prusice Igorowi Bandrowiczowi. A wszystko to działo się w obecności uczniów i mieszkańców Prusic, którzy z biało-czerwonymi flagami uczestniczyli w wydarzeniu.
 

 

 
Dalsze uroczystości odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Podczas części artystycznej uczniowie na różny sposób wyrażali patriotyzm – poprzez poezję, śpiew, historię, muzykę, taniec. Po uroczystym odczytaniu preambuły na ręce przewodniczących gminnych szkół Burmistrz Igor Bandrowicz przekazał książki zawierające pełny tekst Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej w dniu 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe jako symbol prawa i obowiązków każdego Polaka. Natomiast przedstawiciele pocztów sztandarowych i flagowych otrzymali specjalne podziękowania i upominki.
 
 

 

 
Ostatnim etapem obchodów było złożenie przez delegacje kwiatów pod pomnikiem na Skwerze Niepodległości.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że można było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. Konstytucja daje nam dumę i sprawia, że Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna.
Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji wspólnego świętowania, a także uczestniczyli w
nim.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera