• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Ścieżki dydaktyczne

ŚCIEŻKA BAŻANTA to ciekawa propozycja na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Warto poświęcić czas na spacer po założonym w XIX wieku parku, w którym rośnie stary drzewostan. Na zachód od zabudowań folwarku znajduje się teren dawnych łąk dworskich. Z tamtych dworskich czasów pochodzą najstarsze okazy drzew m.in. graby, dęby, jesiony i platan. Centralną część zajmuje rozległa polana. Teren ten nazywany jest Parkiem Bażanta. Kilka lat temu został on odrestaurowany, a na jego obszarze mieszczą się ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi oraz przyrządy do ćwiczeń fizycznych. To niezwykłe miejsce usytuowane w jednej z wsi Gminy Prusice w Jagoszycach.

 

W miejscowości Borówek znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji związanych z historią rolnictwa w gminie oraz pasją jakim ono może być. To tu powstało niezwykłe miejsce -  SKANSEN MASZYN I URZĄDZEŃ ROLNICZYCH, który został uroczyście otwarty w 2013 r. Skansen jest jedynym miejscem tego typu na Dolnym Śląsku. Eksponaty zostały w pełni odrestaurowane, a wszystkie maszyny i urządzenia zgromadzone w skansenie pochodzą z różnych stron Polski. Goście mogą zobaczyć pług z 1840 r., kierat, młockarnie z lat 30. XX w., kopaczkę do ziemniaków sprzed 150 lat, przedwojenne chomąta, siewnik, żniwiarki, obsypywaczki do ziemniaków, śrutowniki do zboża oraz wyposażenia domu np. maselnicę, nieckę do wyrabiania ciasta na chleb, nosidło do wody i inne.

Teren Skansenu to również Chata „Borówek” - wiata, pod którą znajdują się zabytkowe eksponaty, a także cały ogrodzony teren. Tutaj również mieści się BORÓWKOWA ŚCIEŻKA – ścieżka zmysłów z miejscem na ognisko oraz interaktywnymi tablicami edukacyjnymi. Skansen w Borówku jest doskonałym sposobem na ciekawe spędzanie wolnego czasu z możliwością poszerzenia wiedzy historycznej nie tylko przez mieszkańców Gminy Prusice. Na terenie Skansenu odbywają się letnie wydarzenia kulturalnem.in. Piknik Borówkowy w miesiącu sierpniu czy Dzień pieczonego ziemniaka we wrześniu.

 

Teren gminy to również MALOWNICZE KRAJOBRAZY. Rozległe tereny lasów, pomnikowe drzewa, liczne urokliwe stawy, pagórkowaty teren, ale przede wszystkim cisza i spokój  przyciąga amatorów różnych aktywności na świeżym powietrzu do odwiedzenia Gminy Prusice i odpoczynku w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół. To niezwykła gmina gdzie nie ma czasu na nudę.

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera