Nadchodzą żniwa, które oznaczają intensywne prace w polu. Warto zadbać o to, by zbieranie plonów podczas żniw przebiegało nie tylko szybko i sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Oprócz zagrożeń podczas prac polowych transport i składowanie plonów również niosą ze sobą ryzyko wypadku. Wypadki podczas żniw mogą być bardziej groźne, gdyż związane są z obsługą ciężkich pojazdów samobieżnych, maszyn i urządzeń. W 2021 roku zgłoszono do Placówki Terenowej KRUS w Trzebnicy 19 wypadków, tj. o 1 więcej niż w 2020 roku. Główną przyczyną wypadków był upadek osób (w skali placówki 66,7% wszystkich wypadków). Pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń stanowiło 5,6% wypadków. Z danych statystycznych KRUS wynika, że w 2021 roku 37,6% wszystkich zdarzeń wypadkowych stanowiły zdarzenia z udziałem maszyn i urządzeń.
Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz to hasło kampanii prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ma ona na celu wskazanie rolnikom zagrożeń wypadkowych związanych z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych, sposobów ich likwidowania, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków tego typu.
Zasady zapobiegania wypadkom podczas żniw:
Odpowiedzialność prawna i moralna za bezpieczeństwo dzieci spoczywa na dorosłych. W związku z tym:
Praca z maszynami rolniczymi
Z pewnością jednym z największych zagrożeń podczas żniw są używane w tym czasie maszyny rolnicze, czyli na przykład kombajny. Są one niebezpieczne na różne sposoby. Po pierwsze, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia rolnika, który nimi operuje, jeśli ich części nie są w dobrym stanie. Niedbałość często prowadzi do tego, że maszyny nie są poddawane przeglądom i ich kiepsko działające części rolnicze nie są wymieniane. Przed każdym sezonem dobrze jest dokładnie sprawdzić dany pojazd i upewnić się, że działa on poprawnie. Poza tym pracując w polu, trzeba umiejętnie działać i operować maszyną – jeśli skupiamy się maksymalnie na swojej pracy, a kombajn, ciągnik czy traktor jest w odpowiednim stanie – wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Absolutnie nie wolno naprawiać takich urządzeń, które nie zostały uprzednio wyłączone, ponieważ najzwyczajniej może dojść do tragedii w postaci uszkodzenia ciała. Rolniku pamiętaj o swoim zdrowiu i życiu swoich najbliższych.
Pszczółka Józef, Samodzielny Inspektor PT KRUS w Trzebnicy