• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminy Prusice

A7203940.jpeg

Przygotowania do uroczystości, która odbyła się 20 sierpnia trwały już od dawna. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu wspólnie z Mieszkańcami wsi Wilkowa i Gminą Prusice przygotował wiele atrakcji dla dużych i małych. Mieszkańcy Wilkowa na czele z sołtysem i jednocześnie radnym – Wiesławem Gryzem - własnymi siłami przygotowali brukowany plac na tańce. Cała wieś została pięknie ustrojona dowcipnymi dekoracjami.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od dziękczynnej Mszy św., którą odprawił ks. proboszcz Adam Prorok wspólnie z ks. Kazimierzem Czuczołą.

 

 


Jeszcze przed obrzędami dożynkowymi Igor Bandrowicz Burmistrz Gminy Prusice, Grzegorz Terebun Wicestarosta Powiatu Trzebnickiego, Andrzej Jaroch Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Tytus Czartoryski Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Zbigniew Ziomek Przewodniczący Rady Miejskiej w Prusicach powitali zebranych. Magdalena Mesjasz i Rafał Mikołajczak przekazali symboliczny chleb dożynkowy, a Igor Bandrowicz zapewnił, że będzie go dzielił sprawiedliwie wśród wszystkich Mieszkańców Gminy Prusice.
Niezwykłą chwilą dla 9 Rolników było wręczenie Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Na scenie, przy aplauzie zgromadzonych, Igor Bandrowicz wspólnie z Tytusem Czartoryskim i Andrzejem Jarochem uroczyście wręczyli odznaki, które otrzymali:

Ryszard Błachuta z Ligotki, Robert Motyka z Górowa, Władysław Kosiński z Prusic, Zbigniew Lipiec z Jagoszyc, Przemysław Kłysz z Dębnicy, Artur Pietruszka z Kaszyc Wielkich, Ryszard Nowak z Jagoszyc, Krzysztof Pawełkowicz z Goli, Tomasz Krasowski z Borowa.

 


Podczas oficjalnych obrzędów aż 27 delegacji przekazało chleby i 18 wieńców dożynkowych. Wszystkie były piękne i wymagały ogromnego wkładu pracy, pomysłu i czasu.
Kiedy na scenie publiczność rozgrzewali Strupinianie, Mirkowianie, a następnie Zespół Trzy Dęby z Borówka, komisja wyłoniła najpiękniejsze wieńce dożynkowe.
W tym roku do konkursu stanęło 18 sołectw!

 

 

Wyróżnienia otrzymali:

Borów, Prusice, Jagoszyce, Ligota Strupińska, Strupina, Górowo, Borówek, Kopaszyn, Budzicz, Skokowa, Gola, Piotrkowice, Wszemirów, Wilkowa, Kaszyce Wielkie.

Miejsca na podium zajęli:

1. Pększyn

2. Krościna Wielka

3. Ligotka

Nagrodę specjalną Sławomira Zarentowicza otrzymało sołectwo Ligota Strupińska.

Nagrody specjalne Grzegorza Terebuna, Wicestarosty Powiatu Trzebnickiego za wieniec dożynkowy otrzymały sołectwa: Jagoszyce i Kopaszyn.

Nagrodę Barbary Piotrowskiej i Henryka Migdała otrzymało sołectwo: Krościna Wielka.

 

 


Niestety, ulewa, która nadciągnęła nad Wilkową pokrzyżowała plany organizatorów i konieczne było odwołanie Turnieju Sołectw. Jednak mimo chwilowej ulewy, zabawa w najlepsze odbywała się pod namiotami, a do zabawy przygrywał tam zespół Trzy Dęby z Borówka.
Punktualnie i zgodnie z planem na scenie pojawiła się Ada Maksymowicz, której nie mogło zabraknąć w jej rodzinnej miejscowości. Ada rozgrzała publiczność do czerwoności i to mimo tego, że deszcz nie odpuszczał.
Niebo przetarło się podczas występu gwiazdy wieczoru – Zespołu Classic, który poderwał wszystkich do doskonałej zabawy. „Ja dla Ciebie, Ty dla mnie”, „Będę czekać”, „Umów się ze mną” to tylko niektóre hity, których mogliśmy posłuchać i wspólnie przy nich się bawić, tańczyć i śpiewać. Jak się okazało, groźba deszczu nie odstraszyła fanów zespołu, bo kiedy Classic wyszedł na scenę, pod sceną pojawiły się setki wielbicieli grupy, która dała wspaniały koncert na żywo.

- Wszyscy niepokoiliśmy się o pogodę, ale nawet deszcz nie był w stanie popsuć nam tak świetnej zabawy – mówi Igor Bandrowicz i dodaje: - Bardzo dziękuję mieszkańcom Wilkowej z Wiesławem Gryzem na czele, ponieważ podjęli wyzwanie przygotowania terenu, udekorowania miejscowości, a także współorganizowania dożynek. Podziękowania składam także wszystkim współorganizatorom, Joannie Srodze, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Pracownikom Urzędu Miejskiego w Prusicach i Centrum Usług Wspólnych, a także wszystkim innym zaangażowanym. Wielkie brawa i uznanie należy się delegacjom sołeckim, które w liczbie aż 27 przygotowały chleby i wieńce, a nagrodzonym składam serdeczne gratulacje – podkreśla Burmistrz. Jak dodaje, podziękowania kieruje również do zespołów ludowych, Starostów Dożynek, wszystkich delegacji i osób, które przygotowały kramiki, sponsorów i partnerów wydarzenia, którymi byli: Firma Green Road Polska, Firma GTHR, Mariusz Kowalczyk Catering, Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo, Państwo Krawiec Firma Usługowa Filunek z Chodlewka, HUBBARD POLSKA sp z o.o z Pawłowa Trzebnickiego, Honorata Majda – Kozie Sery Honoraty, Łukasz Pałys, Tadeusz Pałys Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Zakład Rolniczo-Przemysłowy FARMUTIL HS S.A., Sławomir Zarentowicz, Bank Spółdzielczy Oborniki Śląskie, Daniel Półrolniczak.

Są to lokalni przedsiębiorcy, którzy włączyli się poprzez wsparcie finansowe bądź rzeczowe tegorocznych Dożynek Gminy Prusice.

Burmistrz kieruje także podziękowania do Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicieli lokalnych służb i jednostek.
- Dzięki naszej wspólnej pracy i zaangażowaniu było to piękne święto, które na długi czas pozostanie w naszych wspomnieniach – podkreśla Burmistrz.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera