• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

mLegitymacja - nowoczesne rozwiązanie

Infografika 2.png
 
W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację.
Nie wymaga to składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS.
 
 
Dodatkowa forma legitymacji emeryta-rencisty w telefonie
 
ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie,
zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.
 
Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel?
 
Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki:
uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji "dodaj dokument" i wybranie na liście dokumentów "legitymacja emeryta-rencisty". Od tej pory na pulpicie
aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.
 
Wniosek o tradycyjną legitymację
 
Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to
mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.
 
Dotychczasowa legitymacja nadal jest ważna
 
Osoby korzystające ze swoich tradycyjnych legitymacji nie muszą się martwić. Zachowują one swoją ważność zgodnie ze wskazanym na nich terminie.
mLegitymacja daje emerytom i rencistom możliwość korzystania z dokumentu w wersji elektronicznej, jednak korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.
 
Infografika 1.png
 
Więcej informacji na temat eLegitymacji można znaleźć pod linkiem
<https://www.zus.pl/-/mlegitymacja-ju%C5%BC-dzia%C5%82a?redirect=%2F>
 

 

Ulotka do pobrania tutaj:

PDF4361_22 mLegitymacja_ulotka__WCAG.PDF (664,93KB)

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera