• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

70. Rocznica Procesów Sądowych Członków Armii Kowalika

70. Rocznica Procesów Członków Armii Kowalika 1.jpeg

 

Uroczyste obchody rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej. Nabożeństwo odprawił Proboszcz, ks. Kazimierz Czuczoła.

 


Dalsze uroczystości, które poprowadził Burmistrz Gminy Prusice Igor Bandrowicz, odbyły się w Centrum Inicjatyw i Produktu Lokalnego, gdzie w obecności jedynego naocznego świadka i uczestnika procesów, Pana Bronisława Bieniasa, mieszkańca pobliskiej Strupiny, Rodzin członków Armii Kowalika, zaproszonych gości, przypomniano historię Armii Kowalika i represji, jakie spotkały jej członków.  Najpierw jednak, w obecności pocztów sztandarowych zebrani odśpiewali wspólnie z zespołem Trzy Dęby z Borówka hymn Polski.

Clipboard14.jpeg


Jako pierwsi swoją prezentację przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Lecha i Marii Kaczyńskich w Skokowej, którzy przygotowali program artystyczny o prześladowanych w okresie stalinowskim na terenie Skokowej i okolicznych miejscowościach. Do scenariusza wykorzystano prezentację multimedialną, recytacje wierszy i występ chóru. Program przygotowały Panie: Ewa Szustak Leszczyńska, Dorota Rogalska, Joanna Marcinkowska, a dekorację Dominika Fortuna.

 


Profesor Krzysztof Szwagrzyk przedstawił niezwykle ciekawy wykład przybliżający  wydarzenia dotyczące Procesów Sądowych Członków Armii Kowalika, podczas które przedstawił unikatowe dokumenty i zdjęcia.

 

 


- Nie możemy zapominać o naszej historii, bo to ona buduje naszą tożsamość. Dziś przekonaliśmy się, że pamięć o ludziach, którzy w imię dobra ojczyzny poświecili swoje zdrowie i życie nie zginie. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego przedsięwzięcia i dziękuję Panu Bronisławowi Bieniasowi i ponad 60 członkom rodzin, którzy uczestniczyli w tej niezwykłej uroczystości – podkreślił Igor Bandrowicz.

 Patronat nad obchodami objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Kamil Dworaczek, a udział wzięli posłowie, samorządowcy, radni i wielu zaproszonych gości.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera