• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

W Gminie Prusice powstaną mieszkania na tani wynajem z możliwością wykupu

SIM do PRUSICE 24 2.jpeg

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców Gminy Prusice, którzy mają trudności w zakupie mieszkania, Gmina Prusice przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowa (SIM).
Jest to spółka realizująca budownictwo społeczne, a jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu i z możliwością wykupu.

Prace nad powołaniem spółki SIM trwały od dawna, a finalnie akt erekcyjny (dokument rozpoczynający w uroczysty sposób inicjatywę) został podpisany 19 grudnia 2022r. przez kilkanaście samorządów.
Dzięki porozumieniu gmin, jest już coraz bliżej utworzenia nowego SIM - KZN "Zielona Dolina", które będzie budować lokale o standardzie wyższym od istniejącego w budownictwie socjalnym, a oferta ich najmu adresowana będzie do osób i rodzin o średnich dochodach, które nie będą miały zdolności kredytowej, gdyż obecnie to jest największą barierą w zakupie nieruchomości

Burmistrz Gminy Prusice Igor Bandrowicz podkreśla, że powołanie spółki pozwoli sprostać oczekiwaniom Mieszkańców Gminy Prusice, którzy chcą komfortowo mieszkać na terenie naszej, ale nie mają szansy na kredyt.
- Propozycja Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej skierowana jest do Mieszkańców naszej gminy, którzy nie mają zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie, ale mają możliwość płacenia niskiego czynszu. Co ważne, nie mogą mieć własnej nieruchomości – mówi Igor Bandrowicz.

SIM do PRUSICE 24 1.jpeg

Dlaczego mieszkania SIM będą tańsze od innych?

Wybudowanie mieszkań, których koszt będzie dużo niższy niż w przypadku prywatnego dewelopera będzie możliwe dzięki kilku specjalnym warunkom:

- powstaną na gruntach, które zostaną bezpłatnie przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) lub będą pochodziły z zasobu Gminy, co już na starcie obniża koszty, bo zakup działki budowlanej to spory koszt dla inwestycji;
- spółka będzie mogła liczyć na szereg mechanizmów wspierający, jak na przykład: bezzwrotne dotacje, które będą mogły sięgnąć nawet 60 proc, nieoprocentowane kredyty;
- maksymalna wysokość czynszu będzie regulowana do pułapu maksymalnego, który będzie pilnowany przez Państwo Polskie;
- po spłacie kredytu przez spółkę i amortyzacji inwestycji, szacunkowo po kilkunastu latach, Mieszkańcy będą mieli skorzystać z opcji wykupu lokalu na preferencyjnych warunkach, jeśli będą opłacać terminowo czynsz.

 

wizualizacja sim.jpeg
Wizualizacja mieszkań SIM, które powstają na Pomorzu.

 

Gdzie powstaną mieszkania Społecznej Inwestycji Mieszkaniowej?


Gmina Prusie planuje budowę mieszkań w dwóch lokalizacjach. Pierwsza, to miasto Prusice, na terenach należących do KOWR, przy wyjeździe na Wszemirów. Druga działka należy do zasobów Gminy Prusice i znajduje się w miejscowości Gola.

 

Kiedy planowane są nabory chętnych na mieszkania?

- Najprawdopodobniej pierwszy etap budowy rozpocznie się w Prusicach – mówi Igor Bandrowicz i dodaje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po założeniu spółki Gmina Prusice powinna otrzymać 3 mln zł od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ciągu najbliższych dni.
- Jeśli tak się stanie, to pierwsze nabory potencjalnych chętnych do mieszkania w SIM będziemy mogli rozpocząć już w 3. kwartale tego rokupodkreśla Burmistrz Gminy Prusice.

 

Korzyści z bycia najemcą SIM

  • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
  • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
  • dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).


Prosimy śledzić informacje na stronie www.prusice.pl i na faceboku Gminy Prusice.

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera