• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Rekordowa kwota w historii Gminy Prusice – 6 mln do rozdania dla Mieszkańców na instalacje OZE

FOTOWOLTAIKA - PLAKAT.jpeg
 

W poniedziałek 23 lipca 2018 roku rozpoczął się wyczekiwany przez potencjalnych Beneficjentów nabór wniosków na dofinansowanie instalacji do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Projekt od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Prusice. Nic w tym dziwnego, gdyż dzięki środkom pozyskanym przez spółkę Prusice PS Energetyka Odnawialna oraz Gminę Prusice mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 85% kosztów montażu instalacji fotowoltaicznych. Natomiast odpowiednio dobrana i poprawnie zainstalowana instalacja zbilansuje zużywaną przez nas energię elektryczną do 0!

O projekcie

- Ograniczenie wydatków za energię i jej produkcja ze źródeł odnawialnych, były od początku głównym celem Prusice PS Energetyka Odnawialna. Dlatego w  2016 roku zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w ramach zadania 3.1 C – produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych. Bardzo zabiegaliśmy o otrzymanie dofinansowania dla mieszkańców na instalacje OZE. Pokonaliśmy rywali z całego województwa i nasz innowacyjny projekt, otrzymał blisko 6 mln złotych dotacji. Jego realizacja pozwoli na ograniczenie wydatków mieszkańców na energię, a sam grant to pomoc finansowa rzędu 15-25 tys. złotych, w zależności od wielkości instalacji, dla każdego mieszkańca, który zakwalifikuje się do projektu – informuje Kamil Leśniak Prezes Spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna dodając: - Tak ogromny projekt to nie tylko granty dla Mieszkańców, ale również spora odpowiedzialność Prezesa i Zarządu Spółki, gdyż decydując się na realizację zadania podpisałem weksel odpowiedzialności za prawidłową realizację projektu na kwotę otrzymanego dofinansowania, czyli 6 mln zł.

Jak działa fotowoltaika?

Poprawnie zainstalowane na dachu domu moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Wyprodukowana energia zostaje za pomocą falownika przekazana do sieci elektrycznej, a dzięki zainstalowanemu licznikowi dwukierunkowemu energia pobrana z sieci jest bilansowana przez tą wyprodukowaną na naszym dachu. Taka instalacja już o mocy 3 kWp pozwala oszczędzać około 150 zł. miesięcznie na rachunkach za energię elektryczną.

Jak można otrzymać grant?

- Aby otrzymać możliwość pozyskania dofinansowania należy wypełnić i złożyć wniosek o grant w Urzędzie Miasta i Gminy w Prusicach – zaznacza Kamil Leśniak dodając: - Wniosek dostępny jest w sekretariacie Urzędu oraz na stronach internetowych: Gminy Prusice pod adresem www.prusice.pl i spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna.

Wniosek zostanie sprawdzony pod względem formalnym, a do osób, które zostaną zakwalifikowane do projektu przyjedzie specjalista, który doradzi i odpowie na wszelkie pytania dotyczące instalacji OZE.

Pytania można również kierować na adres e-mail: lub pod numerem telefonu 71 312 62 24 wew. 47. Osoba odpowiedzialną za projekt jest Kamil Leśniak –Prezes Zarządu Prusice PS Energetyka Odnawialna.

Kto może złożyć wniosek?

Do ubiegania się o grant uprawnieni są wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej znajdujących się na terenie Gminy Prusice.

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji jest dość spory, bo oscyluje w granicach od 4 000,00 zł do 5 000,00 zł za montaż modułów o mocy 1kWp. Jednak dzięki otrzymanej refundacji wynosił będzie 600-800 zł. za 1kWp.


Jakie korzyści i możliwości?

Dzięki produkcji energii z odnawialnych źródeł przede wszystkim dbamy o czystsze środowisko, gdyż zmniejszamy zapotrzebowania na energię produkowaną z elektrowni węglowych. Kolejnym czynnikiem jest ten finansowy. Odpowiednio dobrana instalacja zredukuje opłaty za prąd do 0 zł.

Dzięki dofinansowaniu na poziomie 85% zwrot nastąpi w ciągu 2-3 lat, natomiast gwarancje na panele fotowoltaiczne wynosi nawet 25 lat. Dzięki montażowi instalacji możemy również
pomyśleć o zmianie sposobu ogrzewania budynku np. na pompę ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze (Gmina Prusice będzie się ubiegała o otrzymanie dofinansowania do wymiany źródeł ciepła dla mieszkańców).
Poprawne wykonanie obu instalacji sprawi, że ogrzewanie naszego domu stanie się czyste, darmowe i bezobsługowe.

Nie znam się na tym?

- Tak naprawdę do złożenia wniosku wystarczą dobre chęci – informuje Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz: -  Pracownicy Spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna oraz Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach pomogą i doradzą Państwu na każdym etapie udziału w projekcie - zarówno przy wypełnianiu wniosków,  jak i przy doborze mocy instalacji, jej montażu czy rozliczeniu dotacji.

Wnioski należy składać w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach.

 

UWAGA nabór jest ciągły, czyli trwa aż do dnia zakończenia projektu tj. do września 2019 roku.

Szczegóły dot. Projektu oraz dokumenty do pobrania znajdują się na stronach internetowych: www.prusice.pl oraz www.prusiceps.pl

 

FOTOWOLTAIKA1.jpeg
W Skokowej z mieszkańcami zainteresowanymi instalacjami fotowoltaicznymi spotkali się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, Sekretarz Grzegorz Terebun, Radni Artur Bagiński oraz Józef Gruchała, a także Prezes Spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna Kamil Leśniak.


FOTOWOLTAIKA2.jpeg

Projekt od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Prusice, co potwierdza ilość osób uczestniczących w zebraniu zarówno w Skokowej, jak i w Prusicach
 

FOTOWOLTAIKA 3.jpeg
Prezes Zarządu Spółki Prusice PS Energetyka Odnawialna  Kamil Leśniak decydując się na podpisanie umowy o dofinansowanie w wysokości 6 mln zł na instalacje fotowoltaiczne dla Mieszkańców naszej Gminy podpisał weksel odpowiedzialności za prawidłową realizację projektu na kwotę otrzymanego dofinansowania.

 

 

loga.jpeg

Projekt pt. „Projekt grantowy - wsparcie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Gminie Prusice, Gminie Malczyce i Gminie Oborniki Śląskie” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego  dla  Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera