• Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Dożynki Gminne - czas radości i podziękowań

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminy Prusice rozpoczęły się od przejazdu barwnego korowodu przez miasto na teren uroczystości w Krościnie Małej, gdzie maszyny rolnicze wiozące delegacje oraz dary pól przywitali zgromadzeni goście. Wszyscy wspólnie uczestniczyli w plenerowej Mszy Św. koncelebrowanej przez Księdza Adama Błaszczyka, wikarego z Parafii św. Jakuba w Prusicach, dziękując za tegoroczne plony.

Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Prusice – Igor Bandrowicz przyjmując z rąk Starostowie dożynkowych p. Katarzyny Boruszewskiej oraz p. Kamila Szydełko chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.

W tym szczególnym dniu życzę wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Państwa zaangażowanie w to, aby plony były jak największe, wynika nie tylko z wrodzonej dbałości i pracowitości, którą macie we krwi, ale przede wszystkim z miłości i przywiązania do ziemi, która jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. mówił Burmistrz Igor Bandrowicz, dodając - Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala się cieszyć rzeczywistymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi. Jestem dumny z tego, że rolnicy z terenu Gminy Prusice są niezwykle zaradni potrafią nie tylko wspaniale gospodarować, ale i korzystać z możliwości jakie przed nimi otwierają. Dziękuję rolnikom za to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się Państwo do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. To wielka wartość i oraz siła prusickiej i polskiej wsi.

Tradycją jest, że delegacje z sołectw poświęcone wieńce i chleby symbolicznie przekazują na ręce przedstawicieli prusickiego samorządu. - m.in. Burmistrza Igora Bandrowicza, Sekretarza Miasta i Gminy Prusice Grzegorza Terebuna, Przewodniczącego Miasta i Gminy Prusice Zbigniewa Ziomka, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Prusicach Pawła Grzyba oraz wyznaczonym przez sołectwa gościom.

Pomiędzy występami i atrakcjami miał miejsce konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najciekawsze stoisko. W pierwszej kategorii wyróżniono sześć sołectw: Strupina, Gola, Piotrkowice, Kaszyce Wielkie, Borów, Ligotka.
III miejsce – Krościna Mała
II miejsce – Pawłów Trzebnicki
I miejsce - Kopaszyn

Warto zauważyć, iż wieniec sołectwa Kopaszyn został wyróżniony w konkursie powiatowym, zajmując I miejsce, a następnie ogłoszono go najpiękniejszym wieńcem dożynkowym w województwie dolnośląskim podczas Dożynek Wojewódzkich w Gryfowie Śląskim. Niebawem wieniec z Kopaszyna będzie walczył o kolejną nagrodę na dożynkach prezydenckich w Spale.

W kategorii najciekawsze stoisko dożynkowe wyróżnienie zostało przyznane sołectwu Borówek.
III miejsce – Budzicz
II miejsce – Świerzów
I miejsce – Dębnica

Tegoroczne dożynki miały dodatkowy wymiar. W czasie trwania wydarzenia Stowarzyszenie Pomoc Obywatelska przeprowadzało charytatywną zbiórkę środków na leczenie i dalszą rehabilitację chorego chłopca pod hasłem "Bądź przyjacielem w tym roku z Kornelem". W zamian za każdy datek czekały słodycze i losy z ciekawymi upominkami. Powodzeniem cieszyła się również licytacja, na którą przekazano atrakcyjne przedmioty, m.in. ławkę, zestaw mebli tarasowych, koszulki, vouchery na zabiegi, usługi kosmetyczne oraz przyjęcie andrzejkowe. 

Finałem był turniej sołectw oraz koncerty, które zgromadziły liczną publiczność – Mario Bischin porywał do tańca hitami disco, a dawne czasy przypomniał nam zespół BIG CYC – przekazując ze sceny niesamowitą energię. Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera